קצר, העיקר ועכשיו

תקציר מנהלים הוא כלי עסקי שמשחק תפקיד מפתח במסמכים עסקיים רבים. הסיבה לכך פשוטה - בימינו רוצים מידע, אבל רוצים אותו מהר. כולם עסוקים, ממהרים, ואין זמן לקרוא הרבה חומר ולכך נועד תקציר המנהלים (executive summary), שמטרתו היא הצגת רעיון עסקי בתמציתיות מקסימלית.

למרות שהמונח המקורי באנגלית הוא summary (סיכום), תקציר מנהלים הוא למעשה, פרק פתיחה או מבוא. התקציר הוא כלי-עזר למקבלי החלטות. על כן הוא חייב להיות כתוב בצורה ברורה, קריאה ומעניינת, וללא שימוש בשפה טכנית.


מטרת תקציר מנהלים

במידה רבה ה-executive summary הוא מסמך שיווקי (ראה כתיבה שיווקית). רק במקום לשווק את המוצר או השירות שבשורש הרעיון, משווקים משהו יותר רחב ויותר אסטרטגי, כמו: פוטנציאל עסקי, יכולת החזר השקעה, ישימות, כדאיות ומעוף. המשימה היא להיות ענייני וקולע אך גם משכנע, וכל זאת בעמוד או שניים.

להלן מספר דוגמאות למסמכים עסקיים שמכילים תקצירי מנהלים.
  • תוכנית עסקית
  • אפיון פרויקט
  • כתבה, מאמר או תחקיר עסקי

תקציר שעומד בזכות עצמו

תקציר מנהלים יכול גם להיות מסמך 'שקיים בזכות עצמו'. יש מצבים בהם הוא נדרש כתמצית רעיון עסקי שטרם נבנתה עבורו תוכנית עסקית מלאה. בתקציר כזה משתמשים למשל, בכדי לקבל חוות דעת מלקוח פוטנציאלי לרעיון שעדיין לא בשל.


תקציר מנהלים בתוכנית עסקית

במרבית המקרים, תוכניות עסקיות ותקצירי מנהלים נבנים בשלב של גיוס משקיעים על ידי יזמים במסגרת הערכות ותכנון עסקי.

תקציר מנהלים עומד בחזית מבנה התוכנית העסקית. הוא מציג את עיקרי התוכנית בשני עמודים, דבר שדורש איתור הנקודות החשובות ביותר בעיני הקורא. סעיפי ה-executive summary מביאים את 'השורה התחתונה' מפרקי התוכנית כולה. הם מרכיבים ארגומנט משכנע בפני המשקיע, וסוללים את הדרך לגיוס הון.

תפקיד התקציר חד משמעי – שכנוע! שהמשקיע ימשיך ויתעמק בתוכנית העסקית או שיראה את הפוטנציאל להתקדמות גם מבלי לקרוא את כל התוכנית העסקית. כך או כך התקציר הצליח להשיג את מטרתו! (ראה תוכנית עסקית באנגלית וגם תוכנית עסקית לL1 Visa)


תקציר מנהלים לפרויקט או תחקיר עסקי

תקצירי מנהלים למסמכים עסקיים, שאינם תוכנית עסקית מדגישים נושאים שונים. אופיו של התקציר במסמכים הללו יותר אובייקטיבי, והוא מכיל סעיפים כמו המלצות או תאור בעיות במערכת קיימת, לעומת הסעיפים של תוכנית עסקית שבה היזם 'מוכר' את הרעיון שלו באופן גלוי.


חברת Highwrite בונה מסמכים עסקיים ומצגות עסקיות באנגלית. למידע נוסף על כתיבת תקציר מנהלים או תוכנית עסקית באנגלית, ועל שירותי כתיבה באנגלית נוספים של Highwrite השאירו פרטים בהמשך העמוד או התקשרו כעת 09-8847182ראו גם: